Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Kontrola sądowa aktów i czynności organów szkół wyższych, Toruń 6-7 X 2025 r.

Kontrola_s%c4%85dowa

Szanowni Państwo,

z przyjemnością informujemy, że II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Kontrola sądowa aktów i czynności organów szkół wyższych odbędzie się w Toruniu w dniach 6-7 października 2025 r.

Zaproszenie do pobrania

Do udziału w konferencji zapraszamy P.T. osób, dla których sprawy z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego stanowią obszar zainteresowań naukowych i zawodowych, przede wszystkim badaczy - przedstawiciele doktryny oraz osoby piasujące funkcje w tytułowych organach szkół wyższych, ale i praktyków, tj. adwokatów, radców prawnych i sędziów. Możliwe są dwa warianty uczestnictwa: pierwszy, z możliwością przygotowania i wygłoszenia referatu; drugi zakłada tzw. udział bierny – liczymy jednak na Państwa głos w trakcie obrad.

Zgodnie z założeniami, jakie towarzyszyły I edycji konferencji (2024), celem konferencji jest prezentacja i wymiana poglądów, a także próba zmierzenia się z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także kolejnymi nowelizacjami prawa.

Wyrażamy nadzieję, że zaproponowana problematyka spotka się z Państwa zainteresowaniem. Już teraz zachęcamy do rezerwacji ww. terminu. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o nadsyłanie uwag i propozycji tematycznych, a także zgłoszeń tematów referatów do dnia 30 czerwca 2025 r. na adres: jacekpakula@ipswin.pl – co pozwoli na uszczegółowienie programu zgodnie z oczekiwaniami P.T. uczestników, a także jego udostępnienie do dnia 20 lipca br.

Do zobaczenia w Toruniu!

Z poważaniem
mgr Jacek Pakuła

 

---------- Edycja 2024

Szanowni Państwo,

w imieniu organizatora – fundacji Instytut Prawa Szkolnictwa Wyższego i Nauki – serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. Kontrola sądowa aktów i czynności organów szkół wyższych, która odbędzie się w Toruniu w dniach 25/26 listopada 2024 r.

Zaproszenie do pobrania

Zaproszenie adresowane jest do P.T. sędziów i asesorów, a także referendarzy i asystentów, dla których sprawy z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego stanowią obszar zainteresowań naukowych i zawodowych. 

Planujemy, że wykład inaugurujący obrady, pt. Umocowanie profesjonalnego pełnomocnika do działania w imieniu organów szkoły wyższej przed sądami administracyjnymi, wygłosi Pan prof. dr hab. Jan Paweł Tarno.

Celem konferencji jest prezentacja i wymiana poglądów, a także próba zmierzenia się z rozwiązaniami przyjętymi w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także kolejnymi nowelizacjami prawa. Szersza, aniżeli w poprzednim stanie prawnym, autonomia szkół wyższych pozwala uczelniom na uszczegółowienie praw i obowiązków studentów oraz doktorantów. Oznacza to, że kontrola sądowa w jeszcze większym stopniu musi uwzględniać nie tylko przepisy prawa powszechnie obowiązującego, ale także wewnętrzne źródła prawa. Aktualne jest pytanie o zakres tytułowej kontroli i rolę sądów administracyjnych.

Nadesłane zgłoszenia pozwoliły przygotować program, ilustrujący wyzwania, jakim muszą sprostać sądy administracyjne. Prelegenci reprezentują różne ośrodki, co dodatkowo zachęca do dyskusji i wymiany poglądów. Liczymy bowiem na aktywny udział uczestników w trakcie obrad.

Wyrażamy nadzieję, że nasza inicjatywa spotka się z Państwa zainteresowaniem. Już teraz zachęcamy do rezerwacji ww. terminu. 

Zwracam się również z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie niniejszego zaproszenia do udziału w konferencji w gronie P.T. Współpracowników.

Z wyrazami szacunku
mgr Jacek Pakuła
Prezes Instytutu Prawa Szkolnictwa Wyższego i Nauki