Za nami październikowe konferencje!
W dniach 28-30 października 2024 r. tradycyjnie w Toruniu miały miejsce obrady w ramach: II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. Legislacja akademicka - statuty i regulaminy oraz II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej pt. Sprawy studenckie i kształcenie - prawo i praktyka.
Pierwsza z konferencji adresowana była w szczególności do P.T. osób odpowiedzialnych za tworzenia prawa uczelnianego. Wzięli się w niej udział przedstawiciele biur rektora, działów organizacyjno-prawnych, legislatorzy i radcowie prawni. Patronat nad tym wydarzeniem sprawowało prestiżowe wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.
Program konferencji obejmował wykłady przez trzy dni obrad. W ramach I dnia mgr Julita Dąbrowska, LL.M. omówiła problematykę regulamin organizacyjny szkoły wyższej. W trakcie II dnia dr hab. Marzena Szabłowska-Juckiewicz, prof. UMK przedstawiła aktualne wyzwania z zakresu akademickiego prawa zatrudnienia, a dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ omówiła wyzwania legislacyjne z zakresu spraw studenckich i kształcenia. Ostatni, III dzień obejmował wystąpienia prof. dr. hab. Pawła Chmielnickiego poświęcone metodologii tworzenia założeń do projektu statutu jednostki systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przygotowaniu projektu aktu normatywnego regulującego sprawy z zakresu szkolnictwa wyższego i nauki.
Druga konferencja, pt. Sprawy studenckie i kształcenie - prawo i praktyka, adresowana była w szczególności do P.T. osób odpowiedzialnych za obsługę studentów. Wzięli w niej udział kierownicy działów studenckich i kształcenia, prodziekani, pracownicy biur obsługi studenta, dziekanatów itd. Patronat nad tym wydarzeniem również objęło prestiżowe wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.
Program konferencji obejmował wykłady przez trzy dni obrad. W ramach I dnia mgr Jacek Pakuła przedstawił aktualne orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawach studenckich, a dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ zaprezentowała dwa wykłady: 1) Dyskrecjonalność rozstrzygnięć indywidualnych spraw studenckich – granice i nadużycie?; 2) Wyzwania kształcenia włączającego osoby z niepełnosprawnościami. W trakcie II dnia dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ omówiła rozwiązania legislacyjne na przykładzie wybranych spraw studenckich w przepisach wewnątrzuczelnianych, zaś w dalszej części mgr Judyta Kotarba przeprowadziła online zajęcia poświęcone tutoringowi w szkole wyższej oraz kształceniu zdalnemu. Wreszcie, dr hab. Marzena Szabłowska-Juckiewicz, prof. UMK, przedstawiła aktualne problemy związane ze stykiem spraw studenckich i kształcenia z akademickim prawem zatrudnienia. Ostatni, III dzień poświęcony był studentom/doktorantom zagranicznym, których problematykę szeroko zaprezentował dr Paweł Jerzy Dąbrowski.
Obradom obu konferencji towarzyszyły żywiołowe debaty od samego rana do późnych godzin wieczornych. Atutem obu konferencji realizowanych w tym samym terminie była również możliwość kontynuowania dyskusji pomiędzy uczestnikami różnych projektów, których jak okazało się - łączą sprawy uczelni. Tradycyjnie już od samego początku toruńskie spotkania wyróżnia grono uczestników - reprezentują oni ośrodki akademickie z całej Polski, ale łączy ich jedno: ogromne zaangażowanie w sprawy uczelniane.
Nie mogło również zabraknąć wieczornego zwiedzania Starego Miasta oraz wypieku pierników. Zgodnie również przyjęto, że cykl spotkań należy kontynuować. Trzecia edycja obu konferencji planowana jest w I połowie października 2025 r.